Day 1 Results & Day 2 Schedule: 2018 World Championships

Here are the results from Day 1 of the 2019 IMMAF-WMMAA Unified World Championships which commenced today at Khalifa Sports City Arena in Manama Bahrain with 85 bouts.

Also see tomorrow’s bout sheets for the Day 2 running schedule:

Day 2 Cage 1 World Championships 2018
Day 2 Cage 2 World Championships 2018
Day 2 Cage 3 World Championships 2018
Day 2 Cage 4 World Championships 2018

Taking place as part of BRAVE International Combat Week, the 5-day, nation vs nation, amateur MMA tournament features 362 competitors from more than 50 nations across 16 weight divisions. The Junior tournament (for 18 to 20-year olds) is running concurrently with the Senior Championships (for 18s+) and both events take place under Unified Amateur MMA Rules.

Starting with four MMA rings for Days 1 to 3 (12 – 14 November), three rings will remain in action for Day 3 – Semi-Finals (15 November), while the Finals (17 November) of both tournaments will play out in one ring interspersed with Medals Ceremonies.

Two rings (and one for the Finals) will be streamed live each day at IMMAF.TV, while videos-on-demand for ALL matches will be uploaded to the platform during the week.

The Championships is hosted by the Bahrain MMA Federation and endorsed by the Bahrain Olympic Committee and H.H. Sheikh Khalid bin Hamad al Khalifa.

OFFICIAL RESULTS – DAY 1

12 November 2018
JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS

CAGE 1

Bout 1: Jr Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Louis Lee Scott (United Kingdom) d e f Oliver Sveinsson (Iceland) via TKO Round 1, 2:59

SENIOR WORLD CHAMPIONSHIPS

CAGE 1

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Abdul Choudhury (United Kingdom) d e f Sebastian Gonzalez (Sweden) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 1:03

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) roland yacoubian (Lebanon) d e f Rungrot Posi (Thailand) via TKO  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 3: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Zoran Milic (Sweden) d e f Giacomo Mancini (Italy) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Jonny Touma (Sweden) d e f Ásgeir Marteinsson (Iceland) via TKO Round 2, 1:22

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Magomed Idrisov (Bahrain) d e f David Rivera (Panama) via TKO Round 1, 1:57

Bout 6: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Vladyslav Dubkov (Ukraine) d e f Martin Šíma (Czech Republic) via Unanimous Decision  (29-28, 29-27, 29-28)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Nick Thornton (New Zealand) d e f georges sahyouni (Lebanon) via Submission (Guillotine Choke)  Round 2, 0:42

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Tim Ha (Czech Republic) d e f christophe przywara (France) via Unanimous Decision  (29-28, 30-26, 30-27)

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) imkongsunep jamir (India) d e f Daniel Ljaško (Czech Republic) via Unanimous Decision  (29-28, 30-27, 29-28)

Bout 10: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Stefanos kyriakides (Cyprus) d e f Oleksandr Terenia (Ukraine) via Submission (Guillotine Choke)  Round 1, 2:56

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) lee hammond (Ireland) d e f Tonu Stefan (Moldova) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:01

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Xabidi Fabien Daiymo (France) d e f Irik Sabirov (Russia) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) MAGOMED MAGOMEDOV (Russia) d e f Sergio Ferrer Machín (Spain) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 14: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Tobias Söderberg (Sweden) d e f Ibrahim Mammadaliyev (Azerbaijan) via Split Decision  (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Darian Weeks (United States) d e f Shadi Morjan (Saudi Arabia) via KO Round 1, 2:43

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Abbas Khan (Bahrain) d e f Mehraj Zarbaliyev (Azerbaijan) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 0:34

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Isakov Isa (Belgium) d e f Rajeev Muthyal Pradeep (India) via TKO Round 1, 2:22

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Mario Alberto Hernandez Perez (Mexico) d e f Miroslav Slavov (Bulgaria) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:02

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Andreas Berg (Sweden) d e f Dominik Humburger (Czech Republic) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-25)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Bjorn Thorleifsson (Iceland) d e f Aravind Veeranna (India) via TKO Round 1, 0:12

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Tommi Leinonen (Finland) d e f Alejandro Patiño (Mexico) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 2:46

Bout 22: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Marc Grayson (Australia) d e f Marek Hulka (Czech Republic) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 0:36

CAGE 2

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) RUSLAN SATIEV (Russia) d e f Mansur Magomedov (Bahrain) via Split Decision  (28-29, 29-28, 29-28)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ata Atdayev (Ukraine) d e f dylan kennedy (Ireland) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 3: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) XIAOYU ZHOU (China) d e f Raish Muhamad Musa (India) via Unanimous Decision  (28-27, 29-28, 29-27)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Sho Sekihara (Japan) d e f Taha SUCU (Turkey) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 0:24

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Dastan Amangeldy (Kazakhstan) d e f Sulaiman AlMahmudi (Saudi Arabia) via TKO Round 2, 2:34

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Delyan Georgiev (Bulgaria) d e f Callum Mcvay (United Kingdom) via TKO Round 1, 2:57

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Kohei Maeda (Japan) d e f Andrew Caruth (South Africa) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Abdulmanap Magomedov (Bahrain) d e f Abdul Rahim Shaikh (Portugal) via TKO Round 2, 0:00

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eduard Kexel (Germany) d e f Amir Malekpour (Sweden) via Submission (Guillotine Choke)  Round 2, 1:41

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Pavel Senchenko (Ukraine) d e f Suraj Patkar (India) via TKO Round 1, 0:27

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Nayef Fikey (Bahrain) d e f Lukáš Coufal (Czech Republic) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 1:43

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Shamil Gimbatov (Bahrain) d e f Jaroslav Hrdlička (Czech Republic) via Disqualification Round 3, 1:36

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Teruhiko Kato (Japan) d e f Pokpong Malapetch (Thailand) via TKO Round 2, 2:52

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Yann Liasse (Luxembourg) d e f Evgeny Morozov (Russia) via Unanimous Decision  (30-26, 30-27, 30-27)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Murad Guseinov (Bahrain) d e f Mukhamed Nurkin (Kazakhstan) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Nate Enright (Ireland) d e f Liam Shotbolt (United Kingdom) via Unanimous Decision  (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Kári Jóhannesson (Iceland) d e f Tomas Pertl (Czech Republic) via Split Decision  (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Angelo Rivera Jr. (United States) d e f Daniele Matiddi (Italy) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 29-28)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Abdulrahman Alhasan (Bahrain) d e f Balakrishna Patange (India) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-26)

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Waldemar Holodenko (Germany) d e f jahmel westcarr (United Kingdom) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 0:55

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Roman Kubát (Czech Republic) d e f Duman Balmuxanov (Kazakhstan) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

CAGE 3

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Eoghan Chelmiah (Ireland) d e f Gonzalo Cortes Benitez (Spain) via Split Decision Round 3 (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Ciaran Mulholland (Northern Ireland) d e f David Pajunen (Finland) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Zhumatai Xiatihe (China) d e f Arttu Uusimäki (Finland) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Charles Paneitz (United States) d e f Johnjames Young (United Kingdom) due to Medical Examination Failed

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Elias Dagher (Lebanon) d e f Simone Cristini (Italy) via TKO Round 3, 1:39

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Eemil Kurhela (Finland) d e f Șpac Marius Florin (Romania) via TKO  (30-27, 29-28, 28-29)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Enrique Hecher Sosa (Spain) d e f Alvin Miller (United States) via Unanimous Decision  (29-28, 30-26, 30-27)

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Carlos Castro (United States) d e f Alfons Doskja (Albania) via KO Round 2, 0:09

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Mici Saaristo (Finland) d e f Simone Valle (Italy) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) José Teixeira (Luxembourg) d e f George Chambers (United Kingdom) via Submission (Guillotine Choke)  Round 2, 0:42

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Adilbek Kairgali (Kazakhstan) d e f Teemu Leinonen (Finland) via Unanimous Decision  (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Iorga Cristian (Romania) d e f Chris Price (United Kingdom) via KO Round 1, 2:39

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Marko Sarasjärvi (Finland) d e f iordan Marinov (Bulgaria) via Split Decision  (28-29, 30-27, 29-28)

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Talor Wetere (New Zealand) d e f Francisco Eca mr (Portugal) via Split Decision  (29-28, 28-29, 29-28)

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Dmitry Prachuk (Ukraine) d e f David Velisek (Czech Republic) via Split Decision  (29-28, 28-29, 30-27)

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Rusi Minev (Bulgaria) d e f Axel Karlsson (Sweden) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) ISLAM BAGOMEDOV (Russia) d e f Josh Hudson (Wales) via TKO Round 1, 2:15

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Marco Doda (Albania) d e f Viktor Chekis (Russia) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 2, 1:52

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs)  Christian Leroy Duncan (United Kingdom) d e f Dimitri Fogg (South Africa)via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:01

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Radu Zarioiu (Romania) d e f  Fawad Majeedy (Afghanistan) via TKO Round 2, 2:14

Bout 21: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Heydar Heydarov (Azerbaijan) d e f Anders Madsen (Denmark) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

CAGE 4

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Alibi Temirtassov (Kazahstan) d e f Karvan Ahmadi (Finland) via Unanimous Decision (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs) Zeeshan muhammad Shah (Pakistan) d e f Abdulrahman Al harthey (Saudi Arabia) due to Weigh-in Failed

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) SHARAPUDIN MAGOMEDOV (Russia) d e f Abdulrahman ALSUNAYA (Saudi Arabia) due to Weigh-in Failed

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Carlos Veras (Brazil) d e f Gerard Corr (Northern Ireland) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 3, 1:40

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs) Ander Sanchez (Spain) d e f ZHIYUAN YAN (China) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 29-28)

Bout 6: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) OMARASKHAB YUSUPOV (Russia) d e f Hoger Salih (Sweden) via Unanimous Decision  (29-28, 30-27, 30-27)

Bout 7: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) PRACH BUAPA (Thailand) d e f Meirbek Tulegenov (Kazakhstan) via Technical Decision Round 1, 3:00

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Daisuke Murayama (Japan) d e f Justin Grey (Canada) via Submission (Other (Specify in comments))  Round 2, 1:33

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs) Yanlong Wang (China) d e f Brad Ramsey (New Zealand) via KO Round 1, 0:10

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Mario Markus (Sweden) d e f Bogdan Grad (Austria) via No Contest

Bout 11: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Francois Meyer (South Africa) d e f Klajdi Metani (Albania) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Ciaran Clarke (Ireland) d e f Milton Mateus (Portugal) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs) Kaupo Kokamägi (Estonia) d e f Stevo Law (South Africa) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 14: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Robin Roos (Sweden) d e f OSCAR MAURICIO ALVAREZ DIAZ (Colombia) via KO Round 2, 1:22

Bout 15: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Sheldon James Victor (South Africa) d e f Daniel Stephens (United Kingdom) via Submission (Rear Naked Choke)  Round 1, 2:42

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) LaRee Hutchinson Hutch (United States) d e f Tye McEntire (Canada) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs) Emanuele Sabatino (Italy) d e f Cheyne Turahui (New Zealand) via Unanimous Decision  (30-27, 29-28, 30-27)

Bout 18: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Stanislav Levenok (Ukraine) d e f Souhaib Dahmani (Tunisia) via Unanimous Decision  (29-28, 29-28, 30-27)

Bout 19: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) Ezekiel Wetere (New Zealand) d e f Alexander Lindgren (Sweden) via Submission (Triangle Choke)  Round 1, 1:25

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs) DZHAMAL MEDZHIDOV (Russia) d e f Florian Aberger (Austria) via Unanimous Decision  (30-27, 30-27, 30-27)

Bout 21: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs) Olzhobai Kudaiberdi uulu (Kyrgyzstan) d e f Robin Larsson (Sweden) via Unanimous Decision  (29-28, 29-27, 29-28)

 

See here for finalised lists competitors listed by a) nation b) weight division:
Seniors: https://www.immaf.org/wp-content/uploads/2018/01/senior-competitors-.pdf
Juniors: https://www.immaf.org/wp-content/uploads/2018/01/junior-competitors.pdf

You can follow both tournaments live at mynextmatch.com

Senior Championships: https://www.mynextmatch.com/tournament/83/details
Junior Championships: https://www.mynextmatch.com/tournament/78/details

12th November 2018

PARTNERS

SOCIAL NETWORKS

Contact Us

info@immaf.org

 

NEWSLETTER

Sign up

top
Copyrights IMMAF © 2017, All Rights Reserved. Designed By: Ridgeworksdigital.