2017 World Championships Results

2017 IMMAF World Championships

OFFICIAL RESULTS – DAY 1 13th November 2017

CAGE 1

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs): Dastan Zhakypbekov (Kazakhstan) def Nikolay Ivaylov (Bulgaria) via Unanimous Decision

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs): Shiva Raj (India) def Roland Yacoubian (Lebanon) via Unanimous Decision

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Moreau Florian (France) def David Rivera (Panama) via Tringle Round 1 2:02

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Nurtilek Yerkuatuly (Kazakhstan) def Alvaro Ucendo (Spain) via KO Strike Round 1 1:06

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Dinisalm Jetpissov (Kazakhstan) def Mahammad Aliyev (Azerbaijan) via Rear Naked Choke Round 1 2:40

Bout 6: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Abzzy Mahdawi (Australia) def Temurmalik Khudojberdi (Sweden) via Rear Naked Choke round 2 2:46

Bout 7: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Jack Corr (United Kingdom) def Shaun Joubert (South Africa) via Unanimous Decision

Bout 8: Featherweight 65.8 kg (145 lbs): Delyan Georgive (Bulgaria) def Gerard Corr (United Kingdom) via Unanimous Decision

Bout 9: Featherweight 65.8 kg (145 lbs): Clarke Jarrett (New Zealand) def Anurag Sharma (India) via Rear Naked Choke Round 2 2:30

Bout 10: Featherweight 65.8 kg (145 lbs): Khazar Rustamov (Azebaijan) def Daniel Matuszek (Poland) via Unanimous Decision

Bout 11: Featherweight 65.8 kg (145 lbs): Dylan Lielke (Canada) def Eli Zgheid (Lebanon) via KO Strikes Round 2 2:00

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Quitin Thomas (United States) def Scott Pedersen (United Kingdom) via Unanimous Decision

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Ermal Hadribeaj (Albania) def Jouni Holappa (Finland) via Unanimous Decision

Bout 14: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Jack Maguire (Ireland) def Piotr Huguse (Poland) via KO Strikes Round 2 2:22

Bout 15: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Jakub Tichota (Czech Republic) def Darkhan Zhumabay (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 16: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Cody Barnwell (Australia) def Sheldon James Victor (South Africa) via Unanimous Decision

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Oskar Biller (Sweden) def Milton Mateus (Portugal) via Unanimous Decision

Bout 18: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Mika Kallio (Finland) def Jan Fajk (Czech Republic) via Unanimous Decision

Bout 19: welterweight 77.1 kg (170 lbs): Pat Hamer (New Zealand) def Wladislaw Keilbach (Germany) via KO Strikes Round 1 2:08

Bout 20: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Stacy Waikato (New Zeland) def JT Botha (South Africa) via Triangle Round 3 2:07

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Fionn Hesly-Magwa (Ireland) def Eliezr Kubanza (democratic Republic of The Congo) via Unanimous Decision

Bout 22: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Bjorn Lukas Haraldsson (Iceland) def Ian Kuchler (Spain) via Arm Bar Round 1 2:08

Bout 23: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Joseph Luciano (Austrailia) def Paddy Henderson (United Kingdom) via Unanimous Decision

Bout 24: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Theebaan Govindasamy  (Malaysia) Alan Garcia (Mexico) def (via Unanimous Decision

Bout 25: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Ricardo Caceres Delgado (Spain) def Waleed Gamal (Egypt) via KO Strikes Round 1 52

Bout 26: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs): Bachir Ricardo (Lebanon) def Toma Walton Tzilla (United States) via KO Strikes Round 1 48

CAGE 2

Bout 1: Flyweight 56.7kg (125lbs): Sean Stebbins (United States) def Ali Yaqoob (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 2: Bantamweight 61.2kg (135lbs):Carlos Veras (Brazil) def Ronan Butler (Ireland) Via rear naked choke round 2 2:58

Bout 3: Bantamweight 61.2kg (135lbs): Ben Miles (UK) def Stefanos Kyriakides (Cyrpus) Via Unanimous dedcision

Bout 4: Bantamweight 61.2kg (135lbs): Florian Doskja (Albania) def Alessandro Celdin (Italy) via Rear naked choke round 1 2:01

Bout 5: Bantamweight 61.2kg (135lbs): Artsem Areshka (Belarus) def Katiso Matime (South Africa) via Arm Bar round 1 1:26

Bout 6: Bantamweight 61.2kg (135lbs): Gamzat Magamedov (Bahrain) def Manuchekhr Davlyatbekov (Tajikistan) via TKO round 2 2:26

Bout 7: Featherweight 65.8kg (145lbs): Betach Amine (France) def Leonid Asperuhov (Bulgaria) via Unanimous decision

Bout 8: Featherweight 65.8kg (145lbs): Merey Zhubanov (Kazakhstan) def Eryk Walecki (Poland) via Kimura round 2 0:40

Bout 9: Featherweight 65.8kg (145lbs): Carlos Ibanez Aguayo (Spain) def Krishna Kumar Yadav (India) via TKO round 1 1:20

Bout 10: Featherweight 65.8kg (145lbs): Hoger Salih (Sweden) def Tomas Kacirek (Czech Republic) via Unanimous decision

Bout 11: Featherweight 65.8kg (145lbs): Abdulmanap Magomedov (Bahrain) def Kohei Maeda (Japan) via Unanimous Decision

Bout 12: Featherweight 65.8kg (145lbs): Ali Wasuk (Canada) def Haad Matter (Bahrain) via Unanimous decision

Bout 13: Lightweight 70.3kg (155lbs): Ciaran Clarke (Ireland) def Vitor Estevam De Mello Souza (Brazil) via Unanimous decision

Bout 14: Lightweight 70.3kg (155lbs): Xabidi Fabien (France) def Ramazaan Gitinov (Bahrain) via KO round 1 1:25

Bout 15: Lightweight 70.3kg (155lbs):Vitali Andruhovich (Belarus) def Jhon Antonio Carrillo via Gullin (Colombia) via Arm Bar round 1 1:50

Bout 16: Lightweight 70.3kg (155lbs): Ethan Thomas (Australia) def Mutaz Atmeza (Jordan) via Unanimous Decision

Bout 17: Lightweight 70.3kg (155lbs):Nayef FIkey (Bahrain) def Alessandri Franquillo (Italy) Via Unanimous decision

Bout 18: Welterweight 77.1kg (170lbs):Makhir Aliyev (Kazakhstan) def Nikolay Nikolov (Bulgaria) via KO round 2 0:06

Bout 19: Welterweight 77.1kg (170lbs): Benjamin Bennett (United States) def Abbas Khan (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 20: Welterweight 77.1kg (170lbs): Sola Axel (France) def Suraj Kumar (India) via Unanimous decision

Bout 21: Welterweight 77.1kg (170lbs): Niko Skonback (Finland) def Axel Karlsson (Sweden) via Doctor Stoppage round 2 2:17

Bout 22: Welterweight 77.1kg (170lbs): Yann Liasse (Luxembourg) def Radzhad Ataeve (Bahrain) via TKO Round 2 0:09

Bout 23: Welterweight 77.1kg (170lbs): Gianluigi Ventoruzzo (Italy def Faig Farhadov (Azerbaijan) via Rear naked Choke round 1 1:25

Bout 24: Welterweight 77.1kg (170lbs): Shamil Gimbatov (Bahrain) def Alex Elsey (UK) via Unanimous decision

Bout 25: Middleweight 83.9kg (185lbs): Jussi Pirttikangas (Finland) def Florian Aberger (Austria) via TKO Round 1 2:57

Bout 26: Middleweight 84.9kg (185lbs): Madi Dosmukhametov (Kazakhstan) def Abdulrahman Alhasan (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 27: Light Heavyweight 93kg (205lbs): Murtaza Talha Ali (Bahrain) def Shane Price (UK) via TKO Round 1 2:51

CAGE 3

Bout 1: Flyweight 56.7 kg (125 lbs): Dylan kennedy (lreland) def Tohir Saidov (Tajikistan) via Split Decision

Bout 2: Flyweight 56.7 kg (125 lbs): Giacomo Santoro (Italy) def Rungrot Posi (Thailand) via Unanimous Decision

Bout 3: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) def Aakash Gautam (india) via Arm Bar round 2

Bout 4: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Chase Boutwell (United States) def Kierandip Sahota (United Kingdom) via Unanimous Decision

Bout 5: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Sami Mousar (France) def Valeriy Palatov (Russia) via Unanimous Decision

Bout 6: Bantamweight 61.2 kg (135 lbs): Austin Lynch (Ireland) def Diyan Shkodrov (Bulgaria) via Unanimous Decision

Bout 7: Bantamweight 65.8 kg (145 lbs): Jonathan Orthan Ortega (Mexico) def Orlando Jimenez (United States) via Guillotine Choke round 2

Bout 8: Bantamweight 65.8 kg (145 lbs): Joel Arolainen (Finland) def Francesco Spinola (Italy) via Unanimous Decision

Bout 9: Bantamweight 65.8 kg (145 lbs): Bekzat Zhassiya (Kazakhstan) def Daniel Schalander (Sweden) via Unanimous Decision

Bout 10: Bantamweight 65.8 kg (145 lbs): Ashley Williams (United Kigdom) def Eemil Kurhele (Finland) via Reae Nake Choke

Bout 11: Bantamweight 65.8 kg (145 lbs): David Evans (United States) def Georges Sahyouni (Lebanon) via Unanimous Decision

Bout 12: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Jose Teixeira (Luxembourg) def Ziiad Sadaliy (Russia) via Guillotine Choke round 2 (1:53)

Bout 13: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Bogdan Grad (Austria) def Kevin Nieminen (Finland) via Unanimous Decision

Bout 14: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Neimat Assadov (Kazakhstan) def joakim Jankovic (Denmark) via Arm Bar

Bout 15: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): PK Zadeh (United Kingdom) def Enrique Hecher Sosa (Spain) via Arm Bar round (1)

Bout 16: Lightweight 70.3 kg (155 lbs): Diego Noboa (Colombia) def John Nguyen (Canada) via Unanimous Decision

Bout 17: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Taylor Garret (New Zealand) def Oscar Mauricilo Alvarez Diaz (Colombia) via 57sc.

Bout 18: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) def Kamil Czyzewski (Poland) via TKO round (2) 2:36

Bout 19: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Sam Slater (Ireland) def Hennri Dimitri (France) via Round (3)

Bout 20: Welterweight 77.1 kg (170 lbs): Riyaad Pandy (South Africa) def Mohmet Koktas (Turkey) via Arm Bar Round (1) 2min 26s

Bout 21: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Isakov Issa (Belgium) def Elliot Thomas (United Kingdom) via Unanimous Decision

Bout 22: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Darian Weeks (United States) def Meirambek Demeubayev (Kazakhstan) via KO Strikes Round (2) 23s

Bout 23: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Christian Leroy Duncan (UK) def Caseneuil John (France) via Unanimous Decision

Bout 24: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Colin Meagher (Ireland) def Rusi Minev (Bulgria) via Unanimous Decision

Bout 25: Middleweight 83.9 kg (185 lbs): Andrew Stanway (Australia) def Luis Ramzirez (Colombia) via Triangle Chock Round (1) 52s

Bout 26: Light Heavyweight 93 kg (205 lbs): Silapa Halangahu (New Zealand) def Sam Lawason (Australia) via KO Strikes Round (1) 48s

OFFICIAL RESULTS – DAY 2 14th November 2017

CAGE 1

Bout 1: Female Straw Weight (115 lbs): Hannah Dawson (New Zealand) def Naipunya Sunil
(India) via TKO Round (2) 1:21

Bout 2: Female Flyweight (125 lbs): Danni Neilan (Ireland) def Abidi Mariem (Tunisia) via
Unanimous Decision

Bout 3: Flyweight (125 lbs): Serdar Altas (Sweden) def Hiroyuki Sugiura (Japan) via
Unanimous Decision

Bout 4: Flyweight (125 lbs): Yernaz Mussabek (Kazakhstan) def Dennis Ryden (Sweden) via
Tringle Choke Round (1) 55s

Bout 5: Flyweight (125 lbs): Shiva Raj (India) def Irfan Ahmed (Pakistan) via Split Decision

Bout 6: Bantamweight (135 lbs): Olazhas Moldagaliyev (Kazakhstan) def Chase Boutwell
(United States) via Unanimous Decision

Bout 7: Bantamweight (135 lbs): Valeriy Palatov (Russia) def Austin Lynch (Ireland) via Arm
Bar Round (3) 38s

Bout 8: Featherweight (145 lbs): David Evans (United States) def Boma Terence (France) via
Triangle Choke Round (1) 1:59

Bout 9: Featherweight (145 lbs): Delyan Georgiev (Bulgaria) def Clarke Jarrett (New Zealand)
via TKO Round (1) 58s

Bout 10: Featherweight (145 lbs): Ali Wasuk (Canada) def Khazar Rustamov (Azerbaijan) via
Unanimous Decision

Bout 11: Lightweight (155 lbs): Quitin Thomas (United State) def Ethan Thomas (Australia) via
Unanimous Decision

Bout 12: Lightweight (155 lbs): Jakub Tichota (Czech Republic) def Jack Maguire (Ireland) via
Split Decision

Bout 13: Welterweight (170 lbs): Sola Axel (France) def Makhir Aliyev (Kazakhstan) via
Unanimous Decision

Bout 14: Welterweight (170 lbs): Niko Skonback (Finland) def Yann Liasse (Luxembourg) via
Unanimous Decision

Bout 15: Welterweight (170 lbs): Benjamin Bennett (United Kingdom) def Pat Hamer (New
Zealand) via KO Round (2) 45s

Bout 16: Middleweight (185 lbs): Stacy Waikato (New Zealand) def Heytham Rabahi (Sweden)
via Unanimous Decision

Bout 17: Middleweight (185 lbs): Bjorn Luckas Haraldsson (Icwland) def Fionn Healy-Magwa
(Ireland) via TKO Round (2) 1:132

Bout 18: Middleweight (185 lbs): Khaled Laallam (Sweden) def Rusi Minev (Bulgaria) via
Unanimous Decision

Bout 19: Light Heavyweight (205 lbs): Anton Turkalj (Sweden) def Ajit Negi (India) via Darcie
Round (1) 36s

Bout 20: Light Heavyweight (205 lbs): Thomas Knudsen (Denmark) def Bachir Ricardo
(Lebanon) via Unanimous Decision

Bout 21: Light Heavyweight (205 lbs): Pawel Zakrzewski (Poland) def Jaakko Honkasalo
(Finland) via TKO Strikes Round (3) 1:28

Bout 22: Heavyweight (265 lbs): Cameron Dempsey (Australia) def Matias Anttil (Finland) via
Unanimous Decision

CAGE 2

Bout 1: Female Flyweight (125lbs): Gulmira Nugmanova (Kazakhstan) def Saloni Avhad
(India) via TKO Round 2 2:25

Bout 2: Female Flyweight (125lbs): Ghita Lulia Luiza (Romania) def Alish Smith (Australia) via
Unanimous Decision

Bout 3: Flyweight (125lbs): Dastan Zhakypekov (Kazakhstan) def Mohammed Almuamari
(Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 4: Flyweight (125lbs): Dylan Kennedy (Ireland) def Pathian Malsawmdawngliana (India)
via Arm bar Round 1 1:53

Bout 5: Flyweight (125lbs): Hussain Abdulla (Bahrain) def Fabricio Barbosa (Brazil) via
Triangle Choke Round 2 2:21

Bout 6: Bantamweight (135lbs): Carlos Veras (Brazil) def Renato Vidovic (Sweden) via
Unanimous decision

Bout 7: Bantamweight (135lbs): Gamzat Magomedov (Bahrain) def Nurtilek Yerkuatuly
(Kazakhstan) via Guillotine Choke Round 1 0:56

Bout 8: Bantamweight (135lbs): Florian Doskja (Albania) def Ben Miles (UK) via Guillotine
Choke Round 2 2:26

Bout 9: Bantamweight (135lbs): Dinislam Jetpissov (Kazakhstan) def Hamza Zrira (Bahrain)
via Unanimous Decision

Bout 10: Featherweight (145lbs): Merey Zhubanov (Kazakhstan) def Carlos Ibanez Aguayo
(Spain) via TKO Round 2 0:25

Bout 11: Featherweight (145lbs): Abdulmanap Magomedov (Bahrain) def Betach Amine
(France) Due to Medical examination Failure

Bout 12: Lightweight (155lbs): Ciaran Clarke (Ireland) def Tobias Harila (Sweden) via
Unanimous Decision

Bout 13: Lightweight (155lbs): Ermal Hadribeaj (Albania) def Nayef Fikey (Bahrain) via TKO
Round 2 1:48

Bout 14: Welterweight (170lbs): Cody Barnwell (Australia) def Gianluigi Ventoruzzo (Italy) Via
Split Decision

Bout 15: Welterweight (170lbs): Shamil Gimbatov (Bahrain) def Taylor Garret (New Zealand)
via Unanimous Decision

Bout 16: Middleweight (185lbs): Dario Bellandi (Italy) def Ezekiel Wetere (New Zealand) via
Guillotine Choke Round 2 0:54

Bout 17: Middleweight (185lbs): Christian Leroy Duncan (UK) def Madi Dosmukhametov
(Kazakhstan) Via a Omoplata Round 3 2:29

Bout 18: Middleweight (185lbs): Ricardo Caceres Delgado (Spain) def Andrew Stanway
(Australia) via Split Decision

Bout 19: Light Heavyweight (205lbs): Sam Lawson (Australia) def Frikkie Bendeman (South
Africa) via TKO Round 2 1:50

Bout 20: Light Heavyweight (205lbs): Murtaza Talha Ali (Bahrain) def Zbenek Holub (Czech
Republic) via TKO Round 2 1:13

Bout 21: Heavyweight (265lbs): Delano Human (South Africa) def Besart Berisha (Austria) via
TKO Round 2 2:08

CAGE 3

Bout 1: Female Flyweight (125 Ibs): Michele Oliveira (Baazil) def Dee Begley (Ireland) via TKO
Round (1) 1:02

Bout 2: Female Flyweight (125 Ibs): Nishigandha Rao (India) def Daria Sloviashchenkova
(Russia) via Split Decision

Bout 3: Flyweight (125 Ibs): Sean Stebbins (United States) def Sanan Safarli (Azerbaijan) via
Split Decision

Bout 4: Flyweight (125 Ibs): Giacomo Sanotoro (Italy) def David Pajunen (Finland) via Triangle
Choke Round (2) 0:58

Bout 5: Bantamweight (135 Ibs): Astem Arechka (Belarus) def Moreau Florian (France) via
Unanimous Decision

Bout 6: Bantamweight (135 Ibs): Abzzy Mahdawi (Austrailia) def Jack Corr (Northern Ireland)
via Unanimous Decision

Bout 7: Featherweight (145 Ibs): Dylan Lieke (Canada) def Split Decision Hoger Salih
(Sweden) via TKO Round (2) 1min4s

Bout 8: Featherweight (145 Ibs): Joel Arolainen (Finland) def Jonathan Ortega (Mexico) via
Arm Triangle Round (3) 1m50s

Bout 9: Featherweight (145 Ibs): Ashley Williams (UK) def Bekzat Zhassiya via Arm Bar Round
2

Bout 10: Lightweight (155 Ibs): Vitali Andruhovich (Belarus) def Xabidi Fabien (france) via
Unanimous Decision

Bout 11: Lightweight (155 Ibs): Jose Teixeira (Luxembourg) def Bogdan Grad (Austria) via Knee
Bar Round (1) 2:15

Bout 12: Lightweight (155 Ibs): Pk Zaed (United Kingdom) def Neimat Assadov (Kazakhstan
via Split Decision

Bout 13: Lightweight (155 Ibs): John Nguyen (Canada) def Nkosi Nebele (South Africa) via
Rear Naked Choke Round (3) 1 min 31s

Bout 14: Welterweight (170 Ibs): Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan) def Sam Slater (Ireland) via
Unanimous Decision

Bout 15: Welterweight (170 Ibs): Isakov Issa (Belgium) def Riyaad Pandy (South Africa) via
Round (2) 2:32 Triangle Choke

Bout 16: Welterweight (170 Ibs): Oskae Biller (Sweden) def Mika Kallio (Finland) via Round (1)
1 min 54s

Bout 17: Middleweight (185 Ibs): Joseph Luciano (Australia) def Theebaan Goviandasamy
(Malaysa) via Amiricana Decision Round (1) 2 min 16s

Bout 18: Middleweight (185 Ibs): Darian Weeks (United States) def Jussi Pirttikangas (Finland)
via Unanimous Decision

Bout 19: Light Heavyweight (205 Ibs): Kudaibergen Toleubayev (Kazakhstan) def Dimitri Fogg
(South Africa) via Unanimous Decision

Bout 20: Light Heavyweight (205 Ibs): Pavel Pahomenko (Belarus) def Deniele Matiddi (Italy)
via Arm Bar Round (1) 1min 01s

Bout 21: Light Heavyweight (205 Ibs): Christoffer Hillsjo (Sweden) def Gabriele Bartoni (Italy)
via Unanimous Decision

OFFICIAL RESULTS – DAY 3, 15th November

CAGE 1

Bout 1: Female Straw weight (115 lbs): Hannah Dawson (New Zealand) def Raluca Dinescu (Romania) via Unanimous Decision

Bout 2: Female Straw weight (115 lbs): Sara Cova (Mexico) def Aeilish O Hanlon (Ireland) via
Unanimous Decision

Bout 3: Female Flyweight (125 lbs): Danni Neilan (Ireland) def Ilaria Norcia (Italy) via
Unanimous Decision

Bout 4: Female Featherweight (145 lbs): Fabiana Giampa (Italy) def Lama Nassar (Lebanon)
via Unanimous Decision

Bout 5: Female Lightweight (155 bls): Kaycee Blake (United Kingdom) def Divya Nagaraj
(India) via TKO Round (1) 1:43

Bout 6: Flyweight (125 lbs): Sean Stebbins (United Kingdom) def Giacomo Santoro (Italy) via
Unanimous Decision

Bout 7: Bantamweight (135 lbs): Dinislam Jetpissov (Kazakhstan) def Abzzy Mahdawi
(Australia) via Unanimous Decision

Bout 8: Lightweight (155 lbs): Vitali Andruhovich (Belarus) def Ciaran Clarke (Ireland) via Split
Decision

Bout 9: Lightweight (155 lbs): Jose Teixeira (Luxembourg) def PK Zahed (United Kingdom) via
Arm Bar Round (1) 2:40

Bout 10: Welterweight (170 bls): Isakov Issa (Belgium) def Zhan Kenzhebayev (Kazakhstan)
via Unanimous Decision

Bout 11: Middleweight (185 bls): Christian Leroy Duncan (United Kingdom) Dario Bellandi
(Italy) via Unanimous Decision

Bout 12: Lightweight (205 lbs): Anton Turkalj (Sweden) def Thomas Knudsen (Denmark) via
TKO Round (3) 1:45

Bout 13: Heavyweight (265 bls): Irman Smajic (Sweden) def Delano Human (South Africa) via Split Decision

Bout 14: Heavyweight (265 bls): Cameron Dempsey (Australia) def Patrik Dufek (Czech Republic) via TKO Round 2 2:21

CAGE 2

Bout 1: Female Strawweight (115lbs): Anna Astvik (Sweden) def Emily Badmaev (Ireland) via Unanimous decision

Bout 2: Female Strawweight (115lbs): Ayan Tursyn (Kazakhstan) def Hend Rezk (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 3: Female Batamweight (135lbs): Karolina Hulkko (Finland) def Kyla De Vries (South Africa) via Unanimous Decision

Bout 4: Female Bantamweight (135lbs):Joanne Doyle (UK) def Arziko Bregu (Italy) via Arm Bar Round 2 2:36

Bout 5: Female Lightweight (155lbs): Julia Dorny (Germany) def Izabel Hristova (Bulgaria) via Unanimous Decision

Bout 6: Flyweight (125lbs): Hussain Abdulla (Bahrain) def Dylan Kennedy (Ireland) via Split Decision

Bout 7: Bantamweight (135lbs): Florian Doskja (Albania) def Carlos Veras (Brazil) via TKO Round 2 1:26

Bout 8: Bantamweight (135lbs): Gamzat Magomedov (Bahrain) def Artsem Areshka (Belarus) via Unanimous Decision

Bout 9: Featherweight (145lbs): Joel Arolainen (Finland) def Dylan Lielke (Canada) via TKO Round 2 2:58

Bout 10: Featherweight (145lbs): Abdulmanap Magomedov (Bahrain) def Merey Zhubanov (Kazakhstan) via KO Round 1 0:12

Bout 11: Welterweight (170lbs): Sola Axel (France) def Niko Skonback (Finland) via Unanimous Decision

Bout 12: Welterweight (170lbs): Cody Barnwell (Australia) def Shamil Gimbatov (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 13: Light Heavyweight (205lbs): Pavel Pahomenko (Belarus) def Kudaibergen Toleubayev (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 14: Light Heavyweight (205lbs): Murtaza Talha Ali (Bahrain) def Sam Lawson (Australia) via TKO Round 1 2:30

Bout 15: Super Heavyweight (265lbs+): Tolga Polat (Turkey) def Samuel Rodriguez Gutierrez (Spain) via TKO end of Round 2 (Verbal Submission)

CAGE 3

Bout 1: Female Flyweight (125 Ibs) : Alexandra Kovace (Hungary) def Gulmira Nugmanova (Kazakhstan) via TKO Round (1) 1:03

Bout 2: Female Flyweight (125 Ibs) : Michele Oliveira (Brazil) def Ghita Iuila Luiza (Romania) via Round (2) 2:59 Arm Triangle Choke

Bout 3: Female Flyweight (125 Ibs) : Anette Osterberg (Finland) def Nishigandha Rao (India) via TKO Round (2) (0:59)

Bout 4: Female Bantamweight (135 Ibs) : Chamia Chabbi (finland) def Fotini Kandris (United States) via Unanimous Decision

Bout 5: Flyweight 56.7kg (125 Ibs) : Serdar Altas (Sweden) def Dastan Zhakypbekov (Kazakhstan) via Split Decision

Bout 6: Flyweight 56.7kg (125 Ibs) : Yernaz Mussabek (Kazakhstan) def Shiva Raj (India) via Triangle choke Round (2) 1:51

Bout 7: Bantamweight 61.2kg (135Ibs) : Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) def Valeriy Palatov (Russia) via Unanimous Decision

Bout 8: Featherweight 65.8 (145 Ibs) : Delyan Georgiev (Bulgaria) def Ali Wasuk (Canada) via Unanimous Decision

Bout 9: Lightweight 70.3 kg (155 Ibs) : Quitin Thomas (United States) def John Nguyen (Canada) via Unanimous Decision

Bout 10: Lightweight 70.3 kg (155 Ibs) : Ermal Hadribeaj (Albiania) def Jakub Tichota (Cezech Republic) via Unanimous Decision

Bout 11: Welterweight 77.1 kg (170 Ibs) : Benjamin Bennet (USA) def Osker Biller (Sweden via Unanimous Decision

Bout 12: Middleweight 120.2 kg (265 Ibs) : Bjorn Lukas Haraldsson (Iceland) def Stacy Waikato (New Zealand) via Arm Bar Round 1 1:16

Bout 13: Middleweight 120.2 kg (265 Ibs) :Joseph Luciano (Australia) def Darian Weeks (United States) via Unanimous Decision

Bout 14: Heavyweight 120.2kg (265 Ibs) : Ryan Spillane (Ireland) def Jindrich Krajca (Czech Rkepublic) via Arm Bar Round (1) 1:26 sec

OFFICIAL RESULTS – DAY 4, 16th November 2017

CAGE 1

Bout 1: Female Straw Weight (115lbs): Hannah Dawson (New Zealand) def Sara Cova (Mexico) via Unanimous Decision

Bout 2: Female Bantamweight (135lbs): Manon Fiorot (France) def Karolina Hulkko (Finland) via Unanimous Decision

Bout 3: Female Featherweight (145lbs): Courtney McCrudden (United Kingdom) def Nicol Schnalzer (Austria) via TKO Round (1) 10s

Bout 4: Featherweight (145lbs): Delyan Georgive (Bulgaria) def David Evans (United States) via Split Decision

Bout 5: Lightweight (155lbs): Vitali Andruhovich (Belarus) def Jose Teixeira (Luxembourg) via Split Decision

Bout 6: Welterweight (170lbs): Sola Axel (France) def Cody Barnwell (Australia) via Tringle Choke Round (3) 1:35

Bout 7: Middleweight (185lbs): Bjorn Lukas Haraldsson (Iceland) Joseph Luciano (Australia) via Arm Bar (Verbal Submission) Round (1) 2:44

Bout 8: Light Heavyweight (205lbs): Pavel Pahomenko (Belarus) def Anton Turkalj (Sweden) via Tringle Choke Round (1) 48s

Bout 9: Heavyweight (265lbs): Lev Vins (Kazakhstan) def Ryan Spillane (Ireland) via Straight Leg Lock Round (1) 1:04

CAGE 2

Bout 1: Female Strawweight (115lbs): Anna Astvik (Sweden) def Ayan Tursyn (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 2: Female Bantamweight (135lbs): Chamia Chabbi (Finland) def Joanne Doyle (UK) via Unanimous Decision

Bout 3: Female Featherweight (145lbs): Fabiana Giampa (Italy) def Nora Nagy (Hungary) via Split Decision

Bout 4: Female Lightweight (155lbs): Kaycee Blake (UK) def Fatema Bureshaid (Bahrain) via TKO Round 1 1:01

Bout 5: Flyweight (125lbs): Yernaz Mussabek (Kazakhstan) def Sean Stebbins (USA) via Split Decision

Bout 6: Flyweight (125lbs): Serdar Altas (Sweden) def Hussain Abdulla (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 7: Bantamweight (135lbs): Gamzat Magomedov (Bahrain) def Florian Doskja (Albaina) via Unanimous Decision

Bout 8: Featherweight (145lbs): Joel Arolainen (Finland) def Abdulmanap Magomedov (Bahrain) via Unanimous Decision

Bout 9: Light Heavyweight (205lbs): Murtaza Talha Ali (Bahrain) def Pawel Zakrzewski (Poland) via Rear Naked Choke Round 2 2:38

CAGE 3

Bout 1: Female Flyweight (125 Ibs) : Michele Oliveira (Brazil) def Alexandra Kovacs (Hungary) via Unanimous Decision

Bout 2: Female Flyweight (125 Ibs) : Danni Neila (Ireland) def Anette Ostrberg (Finland ) via Split Decision

Bout 3: Female Lightweight (155 Ibs) : Gase Sanita (New Zeland) def Julia Dorny (Germany) via Split Decision

Bout 4: Male Lightweight (155 Ibs) : Quitin Thomas (United States) def Ermal Hadribeaj (Albania) via Unanimous Decision

Bout 5: Welterweight (170 Ibs) : Benjamin Bennett (United States) def Isakov Issa (Belgium) via Unanimous Decision

Bout 6: Middleweight (185 Ibs) : Khaled Laallam (Sweden) def Christian Leroy Duncan (UK) via Unanimous Decision

Bout 7: Heavyweight (265 Ibs) : Irman Smajic (Sweden) def Cameron Dempsey (Australia) via Guillotine Choke Round (1) 2min 35s

Bout 8: Super Heavyweight (265 Ibs) : Marcin Kalata (Poland) def Damian Visenjak (Austria) via Unanimous Decision

OFFICIAL RESULTS – Day 5, 17th November 2017

Bout 1: Female Strawweight (115lbs): Anna Astvik (Sweden) def Hannah Dawson (New Zealand) via Unanimous Decision

Bout 2: Male Flyweight (125lbs): Serdar Altas (Sweden) def Yernaz Mussabek (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 3: Female Flyweight (125lbs): Michele Oliveira (Brazil) def Danni Neilan (Ireland) via Unanimous Decision

Bout 4: Male Bantamweight (135lbs): Gamzat Magomedov (Bahrain) def Olzhas Moldagaliyev (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 5: Female Bantamweight (135lbs): Manon Fiorot (France) def Chamia Chabbi (Finland) via Unanimous Decision

Bout 6: Male Featherweight (145lbs): Delyan Georgiev (Bulgaria) def Joel Arolainen (Finland) via Split Decision

Bout 7: Female Featherweight (145lbs): Fabiana Giampa (Italy) def Courtney McCrudden (Northern Ireland) via Split Decision

Bout 8: Male Lightweight (155lbs): Quitin Thomas (USA) def Vitali Andruhovich (Belarus) via Unanimous Decision

Bout 9: Female Lightweight (155lbs): Gase Sanita (New Zealand) def Kaycee Blake (UK) via Arm Bar Round 2 1:27

Bout 10: Male Welterweight (170lbs): Benjamin Bennet (USA) def Sola Axel (France) via Split Decision

Bout 11: Male Middleweight (185lbs): Khaled Laallam (Sweden) def Bjorn Lukas Haraldsson (Iceland) via Unanimous Decision

Bout 12: Male Light Heavyweight (205lbs): Murtaza Talha Ali (Bahrain) def Pavel Pahomenko (Belarus) via Unanimous Decision

Bout 13: Male Heavyweight (265lbs): Irman Smajic (Sweden) def Lev Vins (Kazakhstan) via Unanimous Decision

Bout 14: Male Super Heavyweight (265lbs): Atanas Krastanov (Bulgaria) def Marcin Kalata (Poland) via Unanimous Decision